Zespół Szkół Politechnicznych

im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni

Wystawa "Wielkopolanie w dołach Katynia"

wystawaW marcu mogliśmy oglądać w naszej szkole wystawę "Wielkopolanie w dołach Katynia" przygotowaną przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. Ekspozycja została przygotowana w związku z obchodzoną w 2010 roku 70. rocznicą Zbrodni Katyńskiej. Pierwszy raz została pokazana w kwietniu 2010 roku w Parku Zamkowym w Poznaniu.

"Wystawa, oprócz ogólnych kwestii dotyczących tego zagadnienia, jak sojusz przeciw Polsce dwóch ościennych mocarstw, zawiera opis mechanizmu sowieckiej machiny zbrodni wiosną 1940 roku, czy wreszcie sprawę kłamstwa katyńskiego, posiada również mocno rozbudowany wątek wielkopolski.

Przedstawione w nim sylwetki Wielkopolan zamordowanych w lesie katyńskim i wiezieniach NKWD w Charkowie i Kalininie. Wśród ukazanych postaci znaleźli się ziemianie, urzędnicy państwowi, nauczyciele, wojskowi i osoby tzw. wolnych zawodów, którzy poprzez urodzenie, pracę, bądź studia związani byli z Ziemią Wielkopolską.

Na unikalnych, często nigdzie nie publikowanych zdjęciach ukazano ich życie rodzinne i zawodowe, a także korespondencję słaną do najbliższych z obozów Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska".

Źródło: www.ipn.gov.pl [dostęp: 25 marca 2014]

 
 

 

 

Wyszukiwarka

zlota tarcza technika 2015

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Technikum nr 1 w Zespole Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni zajęło 2 miejsce w województwie wielkopolskim i 18 miejsce w Polsce w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2019 i przysługuje mu tytuł
„Złotej Szkoły 2019”


PM 1
PM 2.5
PM 10
25
38
44
2019-10-22 13:59:02

edziennik


Projekt: Nauka - to lubię!


Szkoła Mistrzów Programowania


logo NPRC


logo ASNS


logo kartaSzkolna


logo PDO_ZSPbip
wikipedia cisco

erasmus

czas zawodowcow logo

akademia programowania

  pnwm piosenka milosna

  logo zsptv logo przedsiebiorczy

ZPORR  tasman

kapital ludzki 

4metal

 epuap