Zespół Szkół Politechnicznych

im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni

Transplantacja narządów - kampania Drugie życie

logo transplantacjaW dniu 27 października 2020 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w szkoleniu w ramach 13 edycji kampanii społecznej Drugie życie. Miało ono na celu przekazanie informacji na temat transplantacji narządów. Uczniowie biorący udział w szkoleniu, poznali transplantację zarówno od strony medycznej - podczas wykładów z lekarzami, jak i od "żywych" źródeł - podczas spotkań z osobami po przeszczepach.

Lekarze ze swojej fachowej strony starali się jak najlepiej wszystko wytłumaczyć. Uświadamiali młodym słuchaczom, co trzeba zrobić, żeby oddać narządy do przeszczepu (mowa tutaj m.in. o oświadczeniu woli), oraz jak wygląda ich pobranie i przeszczepienie.

Co to jest oświadczenie woli? To mały, niepozorny dokument, który za sprawą podpisu zyskuje niezwykłą moc. Jedno świadome wyrażenie zgody na oddanie swoich narządów do przeszczepu jest decyzją, która może uratować życie i przywrócić zdrowie kilku osobom. Do tego tematu powrócimy w późniejszym terminie.

Każdy z nas może zadawać sobie pytanie: Dlaczego warto takie oświadczenie podpisać i mieć zawsze przy sobie?

Wniosek jest jeden: Nigdy nie można myśleć, że zostanie się tylko dawcą. W dzisiejszych czasach choroby są tak rozwinięte, że każdy z nas albo z naszych najbliższych może zostać biorcą. To naprawdę nic nie kosztuje. Po śmierci nasze organy mogą komuś uratować życie.

Przypominam o konkursie na logo kampanii!!!

Anna Pawlak
Koordynator edukacji zdrowotnej

Wyszukiwarka

Złota Tarcza - Technika

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Technikum nr 1 w Zespole Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni jest w gronie najlepszych techników w Rankingu PERSPEKTYWY 2021 i przysługuje mu tytuł „Złotej Szkoły 2021”


edziennik


Zdalne lekcje


Office365


Procedury ZSP


Projekt: Nauka - to lubię!


Projekt: Rozwój szkolnictwa zawodowego na terenie powiatu wrzesińskiego – stawiamy na kształcenie fachowców!


Code for Green


Cyfrowa Szkoła 2020@


Szkoła Mistrzów Programowania


logo NPRC


logo ASNS


logo mLegitymacja


logo kartaSzkolna


logo PDO_ZSP


logo SKS ZSPbip
wikipedia cisco

erasmus

czas zawodowcow logo

akademia programowania

  pnwm piosenka milosna

  logo zsptv logo przedsiebiorczy

ZPORR  tasman

kapital ludzki 

4metal

 epuap

 

dkms