Zespół Szkół Politechnicznych

im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni

Drzewo Roku 2020 – rywalizacja trwa!

logo drzewo rokuW konkursie bierze udział 16. finalistów z całej Polski. To drzewa szczególnie znane i lubiane przez społeczności lokalne, a także ważne symbole naszej tradycji i historii. W plebiscycie, organizowanym już od 10. lat przez Klub Gaja, swój głos może oddać każdy na stronie www.drzeworoku.pl. Laureatem zostanie drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów internautów. Konkurs kończy się 30 czerwca o północy, a zwycięzcę poznamy już 1 lipca o godz. 12.00. Będzie on reprezentował nasz kraj w konkursie europejskim Tree of the Year w 2021 roku. Zapraszamy do udziału!

W chwili obecnej w głosowaniu na czoło wysunęły się trzy drzewa. Prowadzi Lipa św. Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej w województwie podkarpackim, która zdobyła już ponad 4,5 tysiąca głosów. Rośnie samotnie na skraju rozległych pól. W pobliżu niej znajduje się kapliczka św. Jana Nepomucena – patrona powodzian, od którego lipa wzięła swoje imię. Drzewo jest natchnieniem dla artystów. Zjednoczyło także społeczność lokalną w sprawie ustanowienia jej pomnikiem przyrody i poprawienia jej stanu zdrowotnego. Drugie miejsce zajmuje Sosna Falenicka z Warszawy, która zgromadziła już ponad 3,5 tysiąca głosów internautów. Rośnie blisko krawędzi drogi, a jej gałęzie rozpościerają się nad całą jej szerokością, tworząc żywą bramę. Gdy groziła jej wycinka związana z modernizacją linii kolejowej, zjednoczyła wokół siebie liczną społeczność, która wywalczyła jej przetrwanie. Na trzecim miejscu plasują się Smutni Bracia z Sosnowca z blisko 2,5 tysiącem głosów. To dwa buki zwyczajne, których historia związana jest nierozerwalnie z Cmentarzem Wielowyznaniowym w Sosnowcu, będące dla mieszkańców swoistym symbolem zgody i kompromisu.

Pozostałe drzewa, rywalizujące o tytuł Drzewa Roku 2020, których niezwykłe historie splatają się z losami ludzi w przeszłości i dzisiaj to:

 • Dąb w Ostrowcu Świętokrzyskim (woj. świętokrzyskie),
 • Klon Literat w Koninie (woj. wielkopolskie),
 • Dąb Wolności w Radomiu (woj. mazowieckie),
 • Sosna Gruba Kaśka w Kraskowie (woj. warmińsko-mazurskie),
 • Dąb z Krzętowa (woj. łódzkie),
 • Jodła Elżbieta w Mucznie (woj. podkarpackie),
 • Dąb Bolek w Lesznie (woj. wielkopolskie),
 • Miłorząb w Bydgoszczy (woj. kujawsko-pomorskie),
 • Aleja Klonów w Złotym Potoku (woj. śląskie),
 • Lipa Wolności w Wodzicznej (woj. wielkopolskie),
 • Dąb Dobrodziej w Krakowie (woj. małopolskie),
 • Kasztanowiec Antek w Straduni (woj. opolskie),
 • Dąb Przewodnik we Wrocławiu (woj. dolnośląskie).

"Poprzez konkurs Drzewo Roku Klub Gaja pragnie zwrócić uwagę na ciekawe, historyczne drzewa jako ważne elementy naszego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy chronić i cenić. Pokazując historie drzew pokazujemy również historie ludzi, którzy na co dzień się nimi opiekują, sadzą je dla upamiętnienia różnych wydarzeń, a także często bronią przed wycinką. Mamy nadzieję, że będą one dla wszystkich inspiracją do podejmowania działań na rzecz ochrony drzew i poszanowania przyrody" – mówi Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka konkursu Drzewo Roku.

Zagłosuj na Drzewo Roku 2020...

Wyszukiwarka

Złota Tarcza Techniak 2020

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Technikum nr 1 w Zespole Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni jest w gronie najlepszych techników w Rankingu PERSPEKTYWY 2020 i przysługuje mu tytuł „Złotej Szkoły 2020”


edziennik


Zdalne lekcje


Office365


Procedury ZSP


Projekt: Nauka - to lubię!


Projekt: Rozwój szkolnictwa zawodowego na terenie powiatu wrzesińskiego – stawiamy na kształcenie fachowców!


Code for Green


Cyfrowa Szkoła 2020@


Szkoła Mistrzów Programowania


logo NPRC


logo ASNS


logo mLegitymacja


logo kartaSzkolna


logo PDO_ZSPbip
wikipedia cisco

erasmus

czas zawodowcow logo

akademia programowania

  pnwm piosenka milosna

  logo zsptv logo przedsiebiorczy

ZPORR  tasman

kapital ludzki 

4metal

 epuap

 

dkms