"A ty, czujesz klimat?"... czyli uczniowie ZSP na warsztatach w Toruniu

logo warsztaty ToruńW dniach 27-29 lutego 2020 roku delegacja uczniów naszej szkoły brała udział w warsztatach szkoleniowych w Toruniu, związanych z realizacją projektu "Moja szkoła szkołą humanitarną", nad którym patronat merytoryczny objęła Polska Akcja Humanitarna. W spotkaniu uczestniczyli: Karolina Gorzelańczyk i Zuzanna Prus z klasy I TAI (technik informatyk) oraz Dawid Dekowski i Kacper Staniszewski z klasy I TB (technik budownictwa). Opiekę nad młodzieżą sprawowała pani Marta Nowak. Uczniowie zostali wybrani spośród 15 osób z ZSP, najbardziej zaangażowanych w projekt.

Oprócz delegacji naszej szkoły, do Torunia przyjechali również uczniowie i nauczyciele z całej Polski, m.in. z Warszawy, Poznania, Chełmży, Białegostoku, Brodnicy, Tczewa, Gdańska i Łodzi. Warto podkreślić, że ZSP jest jedyną szkołą w powiecie wrzesińskim biorącą udział w tegorocznej edycji "Szkoły humanitarnej".

Warsztaty związane były z poszerzeniem wiedzy z zakresu edukacji globalnej oraz wzrostu umiejętności krytycznego myślenia i refleksją nad samodzielnie wygłaszanymi opiniami. Tematyka spotkania dotyczyła stereotypów, rasizmu, spojrzenia na kwestie zmiany klimatu, zrównoważonego rozwoju, terminów "globalna Północ i Południe", mojego miejsca w świecie. Uczniowie i nauczyciele brali udział w "cichej dyskusji", w grze wielkoformatowej "Reporterzy i reporterki na globalnym Południu", poznali metody aktywizujące i integrujące zespoły, a także dokonali refleksji nad dotychczasowymi działaniami projektowymi.

Ciekawym punktem pobytu w Toruniu było spotkanie z dwoma wyjątkowymi gośćmi. Jednym z nich był Bumi Phillips, który od ponad 15 lat jest DJ-em i producentem muzycznym. Występuje zarówno sam, jak i w towarzystwie instrumentalistów, prezentując szeroki wachlarz brzmień: od jazzu po taneczną elektronikę. Bumi występował w wielu miastach Polski oraz za granicą: w Londynie, Luksemburgu, Wiedniu i Amsterdamie. Przez kilka ostatnich lat prowadził w Radiu Roxy audycję Pompon Night. Uczniowie mieli okazję na żywo posłuchać twórczości Bumiego i spróbować swoich sił w jego profesji.

Drugą ciekawą postacią była dr Margaret Amaka Ohia-Nowak, córka Polki i Nigeryjczyka. Wychowywała się głównie w Polsce, skończyła polonistykę, jest językoznawczynią i medioznawczynią. Pracuje też jako edukatorka międzykulturowa, prowadzi warsztaty. Sama doskonale wie, czym jest hejt i dyskryminacja. Amaka poprowadziła wykład dotyczący rasizmu oraz postawy wobec innej narodowości i koloru skóry, opierając go o własne przykłady i doświadczenie w tej kwestii.

Pobyt w Toruniu zaowocował nie tylko nowymi znajomościami, ale przede wszystkim refleksją nad podejściem do tematu traktowania czegoś, co odchodzi od znanych nam na co dzień schematów. Uczniowie dali z siebie dużo energii i kreatywności, a czas spędzony w tym pięknym mieście z pewnością zostanie w ich pamięci na dłużej.

GALERIA
fot. Agnieszka Bielecka/PAH