Zespół Szkół Politechnicznych

im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni

Litwo - ojczyzno moja...

wilnoW dniach 8-10 maja 2019 roku klasy III TI (technik informatyk) i I mpr (mechanik precyzyjny) z wychowawcami przebywała na wycieczce na Litwie. Uczestnicy poznali nierozerwalną historię dwóch narodów, które przez setki lat tworzyły wspólną kulturę, sztukę i architekturę. W czasie wycieczki odwiedziliśmy trzy stolice Litwy: Kowno, Wilno i Troki.

Kowno to drugie pod względem liczby mieszkańców miasto na Litwie. W samym sercu położonej nad Niemnem starówki obejrzeliśmy rynek otoczony z czterech stron pierzejami domów.

Wilno to szczególne miasto, w którym język polski żyje na ulicach i rodacy z Polski są traktowani z sympatią. W tym mieście ogromne wrażenie zrobiły sięgające średniowiecza zabytki, cmentarz na Rossie, niepowtarzalny klimat Starego Miasta, przepych architektoniczny kościołów oraz moc obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Kolejnym miejscem, które mieliśmy okazję zobaczyć były Troki. W tej urokliwej miejscowości położonej między dwoma jeziorami znajduje się na wyspie zamek, który został wzniesiony w XIV–XV wieku przez wielkiego księcia litewskiego Kiejstuta i jego syna Witolda, który zmarł tutaj w 1430 roku. Troki były w tym okresie ważnym ośrodkiem Wielkiego Księstwa Litewskiego. Począwszy od XVII wieku zamek popadał w ruinę. Dopiero w latach 1951–1961 zostały podjęte prace rekonstrukcyjne, które przywróciły mu obecny kształt. Zamek jest dziś ważną atrakcją turystyczną Litwy.

GALERIA

Wyszukiwarka

Złota Tarcza Techniak 2020

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Technikum nr 1 w Zespole Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni jest w gronie najlepszych techników w Rankingu PERSPEKTYWY 2020 i przysługuje mu tytuł „Złotej Szkoły 2020”


edziennik


Zdalne lekcje


Office365


Projekt: Nauka - to lubię!


Projekt: Rozwój szkolnictwa zawodowego na terenie powiatu wrzesińskiego – stawiamy na kształcenie fachowców!


Code for Green


Szkoła Mistrzów Programowania


logo NPRC


logo ASNS


logo kartaSzkolna


logo PDO_ZSPbip
wikipedia cisco

erasmus

czas zawodowcow logo

akademia programowania

  pnwm piosenka milosna

  logo zsptv logo przedsiebiorczy

ZPORR  tasman

kapital ludzki 

4metal

 epuap