Zespół Szkół Politechnicznych

im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni

Akademia z okazji "100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego"

logo 100 Powstanie WielkopolskieDnia 4 stycznia 2019 roku w auli Liceum Ogólnokształcącego we Wrześni odbyła się powiatowa uroczystość z okazji 100-lecia Powstania Wielkopolskiego. Punktualnie o godzinie 10:00 rozpoczęła się akademia skierowana do uczniów wrzesińskich szkół ponadpodstawowych. Na sali zasiedli również nauczyciele, dyrektorzy szkół oraz samorządowcy, na czele ze starostą wrzesińskim panem Dionizym Jaśniewiczem.

Uczniowie Zespołu Szkół Politechnicznych przypomnieli przebieg powstania, jego reperkusje, najważniejsze postacie i geopolityczne tło. Pięknie prowadzili i recytowali wiersze związane z powstaniem (Monika Cieślak, Aleksandra Cieślak, Michał Wąsiewicz, Klaudia Plucińska, Michalina Klimczak oraz Wiktor Fogt - narrator z klasy III TEK - technik ekonomista), Natalia Szczepańska z klasy I TEK (technik ekonomista) - laureatka pierwszego miejsca na Przeglądzie Piosenki Patriotycznej w Środzie Wielkopolskiej - cudownie wyśpiewała "Tchnienie wolności".

Uczniowie klasy I TI (technik informatyk) wcielili się w role Piotra Jarocińskiego (Krystian Augustyniak), Andrzeja Prądzyńskiego (Eryn Nowicki), Władysława Wiewiórowskiego (Szymon Głowacki), Jana Bartkowiaka (Michał Ladorski), Ludwika Rządkowskiego (Jakub Wawrowski). Pięknie wybrzmiało hasło "Nie możemy dłużej czekać!".

Uzupełnieniem były prezentacje filmów oraz zdjęcia przestawiające pomniki, grobowce, cokoły, tablice, nazwy ulic, szkół (zdjęcia wykonane przez panią Mirosławę Jóźwiak, panią Barbarę Kostecką i pana Mirosława Jadryszaka).

Mikołaj Milczarek i Iga Iglewska z Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni pięknie zaśpiewali "Biały krzyż", "Miejcie nadzieję" i "Wolność". Młodzi artyści zagrali walce, polonezy i nokturny Chopina (Zuzanna Michalak, Aniela Długosz, Adam Szambelańczyk, Maria Wróblewska). Gościnnie wystąpił chór Camerata pod batutą pani Domiceli Cierpiszewskiej - mogliśmy usłyszeń w ich wykonaniu "Marysliankę Wielkopolską" i "Modlitwę o pokój", akompaniował pan Kamil Ignaszak, który cudownie zagrał utwory Chopina i Paderewskiego.

Pamięć powstańców wielkopolskich uczczona została minutą ciszy, wspólnym apelem i zaśpiewaniem "Mazurka Dąbrowskiego".

Uroczystość odbyła się w pięknej scenerii - patriotycznie ubrane choinki, flagi powstańcze. Wszyscy występujący otrzymali białe lub czerwone róże.

Po uroczystości młodzież i goście mogli obejrzeć ciekawą wystawę prac "Powstanie wielkopolskie" przygotowaną przez uczniów klas technik architektury krajobrazu pod czujnym okiem pań: Hanny Piątek, Moniki Sitko i Liliany Sull.

Serdecznie wszystkim dziękuję!

Autorką i organizatorką przedstawienia była pani Agnieszka Pol.

GALERIA

Wyszukiwarka

zlota tarcza technika 2015

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Technikum nr 1 w Zespole Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni zajęło 2 miejsce w województwie wielkopolskim i 18 miejsce w Polsce w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2019 i przysługuje mu tytuł
„Złotej Szkoły 2019”

 

edziennik


Projekt: Nauka - to lubię!


Szkoła Mistrzów Programowania


logo NPRC


logo kartaSzkolna


logo PDO_ZSPbip
wikipedia cisco

erasmus

czas zawodowcow logo

akademia programowania

  pnwm piosenka milosna

  logo zsptv logo przedsiebiorczy

ZPORR  tasman

kapital ludzki 

4metal

 epuap