Zespół Szkół Politechnicznych

im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni

Naleśniki matematycznie

logo naleśniki matematycznieZapraszamy wszystkich uczniów Zespołu Szkół Politechnicznych zainteresowanych algorytmami, kombinatoryką i logiką do udziału w konkursie korespondencyjnym "Naleśniki". Rozwiązanie z uzasadnieniem należy dostarczyć nauczycielowi matematyki, pani Magdalenie Zajdzie, do poniedziałku 27 listopada 2017 roku. Dla najlepszych uczniów przygotowano upominki.

Na stole są trzy talerze: biały, zielony i niebieski. Na talerzu białym leży stos n naleśników (jeden na drugim). Pozostałe talerze są puste. Naleśniki należy przenieść z talerza białego na talerz niebieski. Docelowo naleśniki powinny być ułożone w kolejności: od naleśnika największego (na spodzie stosu) do naleśnika najmniejszego (na wierzchu stosu). Zakładamy, że:
– naleśniki są różnych rozmiarów: 1, 2, 3, . . . , n,
– są ułożone w losowej kolejności,
– naleśniki z talerza na talerz można przenosić tylko pojedynczo,
– w każdym ruchu można przenosić tylko naleśnik ze szczytu stosu,
– naleśnik położony na talerz niebieski nie może już być z niego przenoszony.
Dla każdego n znajdź najbardziej pesymistyczny układ naleśników na białym talerzu, to jest taki, dla którego liczba operacji przenoszenia będzie największa.

"Naleśniki" są rozgrzewką przed drużynowym konkursem matematyczno-informatycznym "Koala", popularyzującym myślenie algorytmiczne i matematykę dyskretną. Konkurs organizowany jest przez V Liceum Ogólnokształcące im. Klaudyny Potockiej w Poznaniu, natomiast patronat merytoryczny nad konkursem sprawuje Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Wydział Informatyki Politechniki Poznańskiej. Już V edycja konkursu rozpocznie się 4 stycznia 2018 roku. Pierwszy etap konkursu (liga zadaniowa) potrwa do 25 stycznia. Regulamin konkursu, zadania z poprzednich edycji oraz biuletyn dla miłośników konkursu znajdują się na stronie www.koala.vlo.poznan.pl. Zainteresowanych uczniów prosimy o zbieranie drużyn i zgłaszanie chęci udziału w konkursie do nauczyciela matematyki pani Magdaleny Zajdy. Spotkanie organizacyjne oraz treningowe wkrótce.

GALERIA

Wyszukiwarka

srebrna tarcza technika 2018

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Technikum nr 1 w Zespole Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni jest wśród 150 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2018 i przysługuje mu tytuł
„Srebrnej Szkoły 2018”

 

edziennik


Projekt: Nauka - to lubię!


logo NPRC


logo kartaSzkolna


logo PDO_ZSPbip
wikipedia cisco

erasmus

czas zawodowcow logo

akademia programowania

  pnwm piosenka milosna

  logo zsptv logo przedsiebiorczy

ZPORR  tasman

kapital ludzki 

4metal

 epuap