Zespół Szkół Politechnicznych

im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni

Naleśniki matematycznie

logo naleśniki matematycznieZapraszamy wszystkich uczniów Zespołu Szkół Politechnicznych zainteresowanych algorytmami, kombinatoryką i logiką do udziału w konkursie korespondencyjnym "Naleśniki". Rozwiązanie z uzasadnieniem należy dostarczyć nauczycielowi matematyki, pani Magdalenie Zajdzie, do poniedziałku 27 listopada 2017 roku. Dla najlepszych uczniów przygotowano upominki.

Na stole są trzy talerze: biały, zielony i niebieski. Na talerzu białym leży stos n naleśników (jeden na drugim). Pozostałe talerze są puste. Naleśniki należy przenieść z talerza białego na talerz niebieski. Docelowo naleśniki powinny być ułożone w kolejności: od naleśnika największego (na spodzie stosu) do naleśnika najmniejszego (na wierzchu stosu). Zakładamy, że:
– naleśniki są różnych rozmiarów: 1, 2, 3, . . . , n,
– są ułożone w losowej kolejności,
– naleśniki z talerza na talerz można przenosić tylko pojedynczo,
– w każdym ruchu można przenosić tylko naleśnik ze szczytu stosu,
– naleśnik położony na talerz niebieski nie może już być z niego przenoszony.
Dla każdego n znajdź najbardziej pesymistyczny układ naleśników na białym talerzu, to jest taki, dla którego liczba operacji przenoszenia będzie największa.

"Naleśniki" są rozgrzewką przed drużynowym konkursem matematyczno-informatycznym "Koala", popularyzującym myślenie algorytmiczne i matematykę dyskretną. Konkurs organizowany jest przez V Liceum Ogólnokształcące im. Klaudyny Potockiej w Poznaniu, natomiast patronat merytoryczny nad konkursem sprawuje Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Wydział Informatyki Politechniki Poznańskiej. Już V edycja konkursu rozpocznie się 4 stycznia 2018 roku. Pierwszy etap konkursu (liga zadaniowa) potrwa do 25 stycznia. Regulamin konkursu, zadania z poprzednich edycji oraz biuletyn dla miłośników konkursu znajdują się na stronie www.koala.vlo.poznan.pl. Zainteresowanych uczniów prosimy o zbieranie drużyn i zgłaszanie chęci udziału w konkursie do nauczyciela matematyki pani Magdaleny Zajdy. Spotkanie organizacyjne oraz treningowe wkrótce.

GALERIA

Wyszukiwarka

srebrna tarcza technika 2018

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Technikum nr 1 w Zespole Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni jest wśród 150 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2018 i przysługuje mu tytuł
„Srebrnej Szkoły 2018”

 

edziennik


logo NPRC


logo kartaSzkolnabip
wikipedia cisco

erasmus

czas zawodowcow logo

akademia programowania

  pnwm piosenka milosna

  logo zsptv logo przedsiebiorczy

ZPORR  tasman

kapital ludzki 

4metal

 epuap