Zespół Szkół Politechnicznych

im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni

VIII Letnia Szkoła Języka

logo letnia szkoła 2017W dniach od 24 do 30 sierpnia 2017 roku uczniowie klasy III TI (technik informatyk) Zespołu Szkół Politechnicznych we Wrześni, w składzie: Mateusz Chmielewski, Joanna Kosińska, Natalia Michalska, Adrianna Nowakowska, Jacek Nowak i Jakub Walkowiak, brali udział w projekcie "VIII Letnia Szkoła Języka - szkołą liderów" w Dźwirzynie. Spotkali się tam z młodzieżą z Rumunii, która ma polskie korzenie i uczy się języka polskiego. Dla młodych przygotowanych zostało wiele atrakcji.

Wśród nich znalazły się wycieczki pozwalające poznać teren Pomorza Zachodniego. W związku z tym uczestnicy zwiedzili w Kołobrzegu: Muzeum Oręża Polskiego, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Miasta Kołobrzeg, popłynęli w rejs statkiem po Bałtyku, mieli też możliwość spotkania się z piratem. W Trzęsaczu natomiast podziwiali ruiny nadmorskiego kościoła i poznali jego historię w Muzeum Multimedialnym. Z Trzęsacza wszyscy przeszli plażą do Rewala. W Zieleniewie czekała na młodych przygoda z kowbojami, w Mrzeżynie zmagali się ze swoimi słabościami w parku linowym, a w Skansenie Chleba, w Ustroniu Morskim samodzielnie piekli chleb i poznawali tradycje z nim związane.

W ramach "VIII Letniej Szkoły Języka" odbywały się też lekcje języka polskiego prowadzone przez panią Renatę Bianek. W czasie ich trwania polonusi z Rumunii utrwalali zasady polskiej gramatyk i poszerzali swoje słownictwo. Ponadto w terenie miały miejsce zajęcia z historii prowadzone przez pana Mirosława Kowalskiego oraz zajęcia liderskie prowadzone przez panią Aleksandrę Wajler, m.in. gra miejska.

Goście z Rumunii mieli również okazję poznać tradycje i zwyczaje wielkanocne kultywowane w Polsce. Razem z polską grupą ozdabiali pisanki, dekorowali palmy i przystrajali koszyk wielkanocny.

W czasie pobytu nad morzem uczniowie polscy i rumuńscy realizowali dwa projekty: pierwszy miał na celu nagranie filmu o atrakcyjnych miejscach Pomorza Zachodniego, celem drugiego było przygotowanie albumu pokazującego faunę i florę Pomorza Zachodniego. Film i album goście z Rumunii zaprezentują w swoich środowiskach.

Wolny czas wszyscy spędzali na plaży, wygrzewali się w słońcu oraz kąpali w Morzu Bałtyckim. Odpoczywających na Bałtykiem nie ominął też chrzest morski.

Wyjazd okazał się ciekawy i dostarczył mnóstwa wrażeń. Wielu uczestników zadeklarowało chęć udziału w projekcie w następnym roku.

Tekst współredagowały: Joanna Kosińska i Adrianna Nowakowska

GALERIA
(zdjęcia: Mateusz Chmielewski)

Wyszukiwarka

srebrna tarcza technika 2018

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Technikum nr 1 w Zespole Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni jest wśród 150 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2018 i przysługuje mu tytuł
„Srebrnej Szkoły 2018”

 

edziennik


logo NPRC


logo kartaSzkolna


logo PDO_ZSPbip
wikipedia cisco

erasmus

czas zawodowcow logo

akademia programowania

  pnwm piosenka milosna

  logo zsptv logo przedsiebiorczy

ZPORR  tasman

kapital ludzki 

4metal

 epuap