Zespół Szkół Politechnicznych

im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni

Nie taki język polski straszny

jezyk polski pixabay cc0We wtorek, 5 czerwca 2018 roku, w Samorządowej Szkole Podstawowej nr 6 im. Jana Pawła II we Wrześni odbył się finał Supermaturzysty z języka polskiego. Wzięło w nim udział 131 uczniów z klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu wrzesińskiego. W ciągu 60 minut uczniowie rozwiązywali testy z zakresu czytania ze zrozumieniem. W kategorii szkoły ponadgimnazjalne wśród najlepszych znaleźli się uczniowie ZSP.

Czytaj całość

Pobijamy rekord w czytaniu

logo jak czytamJuż w piątek 8 czerwca 2018 roku o godzinie 10:00 odbędzie się III edycja największej akcji czytelniczej w Polsce. Tego dnia uczniowie z całej Polski będą czytać - bez przymusu, każdy to, na co ma ochotę. Wypożycz książkę z biblioteki, ewentualnie zabierz osobistą. Zbieramy się przed szkołą z książkami, czytamy, a pan Mirosław Jadryszak robi zdjęcia obrazujące frekwencję. Symbolem wspólnej akcji jest rekord w liczbie osób czytających w jednym momencie (w zeszłym roku było 459 tys. osób).

Czytaj całość

Wycieczka do Śmiełowa

logo Śmiełów 201812 kwietnia 2018 roku dwie drugie klasy technikum - technik informatyk i technik budownictwa, pod opieką pań Joanny Anielak i Anity Rembowicz-Robaszkiewicz, skorzystały z oferty Muzeum w Śmiełowie. Proponowane lekcje muzealne realizowane są w ramach programu 1918-2018 "Wolność kocham i rozumiem". Temat, który wybraliśmy związany był oczywiście z twórczością Adam Mickiewicza. W ciekawy sposób młodzież nie tylko powtórzyła nabyte już w szkole informacje, ale także bliżej poznała sylwetkę romantycznego wieszcza, patrioty, pisarza, ojca i kochanka.

Czytaj całość

Podsumowanie konkursów artystycznych

logo podsumowanie konkursy artystyczne 2018Gratulacje, podziękowania i wyrazy uznania dla młodych artystów ZSP. Mimo to, że technikum stawia przede wszystkim na wykształcenie techniczne, szkoła nie podcina skrzydeł uczniom utalentowanym artystycznie. Często wybieraną dziedziną tworzenia jest fotografia. W ciągu ostatnich lat ZSP było reprezentowane w konkursach, takich jak Przegląd Twórczości Dzieci i Młodzieży "Talenty" czy też "Tęcza" pod przewodnictwem Stowarzyszenia Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej "Pokolenie" w Warszawie.

Czytaj całość

Znawcy ortografii są wśród nas

logo znawcyW poniedziałek, 5 lutego 2018 roku, w Zespole Szkół Politechnicznych miał miejsce finał XII Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego "O Złotą Stalówkę" pod patronatem wrzesińskiego starosty. W zmaganiach z polską ortografią wzięło udział 35 uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadpodstawowych z powiatu wrzesińskiego - laureatów etapów szkolnych. Jury złożone z polonistów uczących w szkołach gimnazjalnych i ponadpodstawowych wyłoniło zwycięzców w kategorii gimnazja i szkoły ponadpodstawowe.

Czytaj całość

Cała Polska czyta dzieciom

logo CPCD2018Nie do przecenienia jest rola, jaką w wychowaniu i rozwoju człowieka, i to już od najmłodszych lat, odgrywa kontakt z książką. Rozwija wrażliwość i wpływa na rozwój intelektualny młodego słuchacza i czytelnika. Rozumiejąc to i doceniając ten fakt, grupa szkolnego wolontariatu wzięła udział w ramach społecznej kampanii "Cała Polska czyta dzieciom".

Czytaj całość

Konkurs poetycki

zsp boxW imieniu polonistów zapraszam do udziału w konkursie recytatorskim, który odbędzie się w pierwszej połowie kwietnia (o dokładnej dacie poinformujemy na zajęciach języka polskiego). Temat tegorocznego konkursu związany jest z obchodami rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i brzmi: "Poeci o wolności...". Wszystkich, którzy chcą pochwalić się swoimi umiejętnościami recytatorskimi, proszę o zgłaszanie się do nauczycieli języka polskiego.

II Konkurs Głośnego Czytania

logo konkurs czytanie 2017W II Konkursie Głośnego Czytania, który się odbył 23 listopada 2017 roku, udział wzięło 11 uczniów naszej szkoły. Jury w składzie: pani Renata Bianek, pani Dorota Wojtaszak i pani Beata Szelągiewicz, oceniając dykcję, interpretację i charyzmatyczność uczestników wyłoniło zwycięzców:

  • I miejsce - Natalia Kubiaczyk zwyciężczyni zeszłorocznej edycji konkursu - klasa III TEK (technik ekonomista),
  • II miejsce - Mateusz Wiśniewski - klasa I TI (technik informatyk),
  • III miejsce - Eryk Kosmala - klasa IV TI (technik informatyk).

Czytaj całość

Potyczki ortograficzne

logo Potyczki ortograficzneW poniedziałek 6 listopada 2017 roku odbył się szkolny etap powiatowego konkursu ortograficznego "O złotą stalówkę". W potyczkach z polską ortografią zmierzyło się 39 uczniów z naszej szkoły. Dyktando, zwłaszcza jego końcowa część, sprawiła uczniom nieco problemów.

Czytaj całość

PiENtnaste JubileÓszowe Dyktando Wrzesińskie

logo dyktando 201710 listopada 2017 roku we Wrzesińskim Ośrodku Kultury odbyła się jubileuszowa edycja dyktanda, które od piętnastu lat łączy miłośników polszczyzny. Wydarzenie, organizowane przez Stowarzyszenie Twórczości Teatralnej "Akt", Samorządową Szkolę Podstawowa nr 6, Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Września, było wyjątkowe.

Czytaj całość

"Peronówka"

logo peronówkaSpektakl teatralny pod tym tytułem stanowił część szkolnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie eksperymentalna forma przedstawienia. Na peronie kolejowym, gdzieś pod Wrześnią, spotykają się młodzi ludzie. Mimochodem rozwija się między nimi dyskusja - niby z nudów, bo pociąg ma spóźnienie. Temperatura wzrasta, bo czy to starzy, czy to młodzi, potrafimy kłócić się o wszystko. Tym razem poszło o Polskę. Czym ona może być dla młodego człowieka? Czym nie jest, czym nigdy nie będzie?

Czytaj całość

Konkurs literacki "Fantastyczny Miłosław 2017"

logo Fantystyczny Miłosław 2017Paulina Szalbierz, uczennica klasy II TB (technik budownictwa), stanęła do rywalizacji w konkursie literackim "Fantastyczny Miłosław 2017", w ramach którego uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów z terenu Wielkopolski pisali opowiadanie fantastyczne. Paulina została zaproszona do finału, który odbył się 20 października 2017 roku w Miłosławskim Centrum Kultury.

Czytaj całość

Od "ars moriendi" do "pompa funebris", czyli barok na dotknięcie ręki

logo MAGA jeśli polski barok, to sarmatyzm. Jeśli zaś sarmatyzm, to portret trumienny stanowiący część sarmackiego "teatru pogrzebowego". Jedna z bogatszych w Polsce kolekcji takich portretów znajduje się w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. I właśnie tam, w ramach lekcji o kulturze barokowej, niemal "na żywo", dotykała tej epoki klasa II TAI. W kolekcji nie brakuje akcentów wrzesińskich – prawdziwą jej ozdobę stanowi portret Jana Chryzostoma Niemiery Gniazdowskiego, dawnego właściciela naszego miasta, którego doczesne szczątki spoczywają we wrzesińskiej farze.

Czytaj całość

Konkursy dla czytelników

logo konkursy bibliotekaJuż od kilkunastu lat w październiku obchodzimy święto bibliotek szkolnych, które z czasem, z jednodniowego wydarzenia, przekształciło się w Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - najdłuższe święto w szkole, święto nie tylko nauczycieli bibliotekarzy, ale przede wszystkim uczniów, czytelników, użytkowników biblioteki, czy osób poszukujących informacji. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia biblioteki, zapoznania się z treścią gazetek i wystaw oraz oczywiście do korzystania ze zbiorów oraz do wzięcia udziału w konkursie "Czytam, bo lubię" na recenzję książki (regulamin tutaj) i w konkursie "Głośnego Czytania" (szczegóły tutaj). Serdecznie zapraszamy.

VIII Letnia Szkoła Języka

logo letnia szkoła 2017W dniach od 24 do 30 sierpnia 2017 roku uczniowie klasy III TI (technik informatyk) Zespołu Szkół Politechnicznych we Wrześni, w składzie: Mateusz Chmielewski, Joanna Kosińska, Natalia Michalska, Adrianna Nowakowska, Jacek Nowak i Jakub Walkowiak, brali udział w projekcie "VIII Letnia Szkoła Języka - szkołą liderów" w Dźwirzynie. Spotkali się tam z młodzieżą z Rumunii, która ma polskie korzenie i uczy się języka polskiego. Dla młodych przygotowanych zostało wiele atrakcji.

Czytaj całość

Wyszukiwarka

Złota Tarcza Techniak 2020

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Technikum nr 1 w Zespole Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni jest w gronie najlepszych techników w Rankingu PERSPEKTYWY 2020 i przysługuje mu tytuł „Złotej Szkoły 2020”edziennik


Projekt: Nauka - to lubię!


Szkoła Mistrzów Programowania


logo NPRC


logo ASNS


logo kartaSzkolna


logo PDO_ZSPbip
wikipedia cisco

erasmus

czas zawodowcow logo

akademia programowania

  pnwm piosenka milosna

  logo zsptv logo przedsiebiorczy

ZPORR  tasman

kapital ludzki 

4metal

 epuap