Zespół Szkół Politechnicznych

im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni

"Jakżeż była wielka myśl Boga, gdy wymyślił drzewo" John Ruskin

logo Święto Drzewa 2017Corocznie w październiku obchodzone jest "Święto Drzewa". W bieżącym roku obchody te przypadły w naszej szkole na dzień 25 październik, a ubarwił je wykład dendrolog dr inż. Joanna Bykowskiej z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, zatytułowany "Rekordy drzew". Ciekawej prelekcji wysłuchali uczniowie kształcący się w kierunku technik architektury krajobrazu.

Usłyszeliśmy m.in. o najstarszym drzewie w Polsce, jakim jest cis pospolity - Cis Henrykowski liczący sobie ok. 1280 lat , jesion wyniosły o wysokości 45,2 m jest obecnie najwyższym drzewem w Polsce, sosna Lamberta posiada najcięższe szyszki do 2 kg, topola czarna - gatunek o największej liczbie nasion (28 mln), najcięższe nasiona do 22 kg należące do Lodoicji seszelskiej, a nawet najgłośniejszym drzewie - Łoskotnicy strzelającej, u której podczas dojrzewania nasion i pękania torebkin dochodzi do głośnych odgłosów dźwiękowych przypominających huk z broni palnej.

Mimo deszczowej i niesprzyjającej aury, na terenie szkoły mamy pięć nowych drzew - trzy klony polne ‘Elsrijk’, lipę drobnolistna i dąb szypułkowy ‘Fastigiata’. Przy sadzeniu lipy drobnolistnej w odmianie ‘Greenspire’ swój udział miała wicedyrektor szkoły pani Magdalena Kostecka.

Na ten dzień uczniowie przygotowali prace konkursowe wykonane w dowolnej technice - szkice, zdjęcia, pastele, na które można było oddać swój głos. Łącznie głosowało 204 osoby, pierwsze miejsce z liczbą 90 głosów oddano na pracę Agaty Makowskiej z III TA, drugie miejsce z liczbą 39 głosów zajęła Kornelia Raczak z III TA, a trzecie Iwona Niedziela z II TA. Zwyciężczyni otrzymała nagrodę "Album roślin doniczkowych". Klasy III TA i IV TA konkurowały ze sobą w rozpoznawaniu gatunków drzew i krzewów liściastych oraz iglastych. Oba trzyosobowe składy wykazały się bardzo dobrą znajomością roślin oraz umiejętnością ich charakterystyki i zremisowały.

GALERIA

Wyszukiwarka

srebrna tarcza technika 2018

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Technikum nr 1 w Zespole Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni jest wśród 150 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2018 i przysługuje mu tytuł
„Srebrnej Szkoły 2018”

 

edziennik


logo NPRC


logo kartaSzkolnabip
wikipedia cisco

erasmus

czas zawodowcow logo

akademia programowania

  pnwm piosenka milosna

  logo zsptv logo przedsiebiorczy

ZPORR  tasman

kapital ludzki 

4metal

 epuap